معرفی رشته های علوم انسانی

رشته های پرطرفدار انسانی

رشته های پرطرفدار انسانی

متأسفانه اغلب مردم بر این باورند که متقاضیان رشته‌ی انسانی از قشر تنبل جامعه‌ی دانش‌آموزی می باشند، در ‌صورتی ‌که این رشته به یک ذهن و حافظه‌ی بسیار قوی نیاز دارد. شاید عجیب به نظر برسد، اما بازار کار در رشته‌ی علوم انسانی بسیار بهتر از دیگر گروه‌هاست، به ‌شیوه ای که هر ساله تعداد زیادی از دانش ‌آموزان به سمت این شاخه روی می ‌آورند. اما رشته ‌های برتر علوم انسانی کدام‌اند؟ بازار کار در رشته‌ی علوم انسانی چگونه است؟ آیا موفقیت در کنکور انسانی نیاز به داشتن مهارت خاصی است؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤالات با ما همراه بمانید تا با معرفی 10 رشته برتر علوم انسانی شما را برای یک انتخاب مناسب کمک کنیم.

معرفی رشته های علوم انسانی:

در یک تعریف کلی، دانش‌آموزان این رشته به مطالعه و شناخت مسائل مربوط به انسان‌ها می ‌پردازند. این شاخه درحقیقت ماهیت فنی ندارد. به همین جهت، متقاضیان این رشته باید حافظه‌ای قوی برای حفظ و به ‌خاطر‌سپردن مطالب داشته باشند. همچنین، برای موفقیت در کنکور انسانی، داوطلبان باید در درس های ادبیات، زبان فارسی و علوم اجتماعی پایه‌ی بسیار قوی دارند. اما نکته ‌ی مهمی که در موفقیت تأثیر زیادی دارد، علاقه‌ی افراد می باشد. به منظور عبور از سختی‌ها، مشکلات و موانع پیش رو باید علاقه‌ی زیادی به رشته وجود داشته باشد. این امر به منظور رسیدن به موفقیت در هر رشته و گرایشی الزامی می باشد. موضوع دیگری که برای کسب درآمد بالا اهمیت زیادی دارد، شناخت رشته‌ها، بازار کار و آینده‌ی شغلی آن‌هاست.

ده رشته برتر علوم انسانی و بازار کار آن‌ها:

شاخه‌ی علوم انسانی بیش از 80 هزار رشته و 5 زیرگروه دارد که تنوع بسیار زیادی در انتخاب داوطلبان به وجود می آید. اما پیش از انتخاب هر گرایش، دانش ‌آموزان باید با بازار کار در رشته‌ی علوم انسانی و مهارت‌های لازم به منظور رسیدن به موفقیت و کسب درآمد بالاتر آشنا شوند. روان‌شناسی، حقوق، مدیریت، حسابداری و… 10 رشته برتر علوم انسانی به شمار می‌روند که در این قسمت، با آن ‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

اول، روان ‌شناسی:

روان ‌شناسی یکی از ده رشته برتر علوم انسانی در دنیا به حساب می‌ آید که به مطالعه‌ی رفتار انسان با خود، محیط اطرافش و تفاوت در رفتارها می ‌پردازد. روان ‌شناسان در واقع حالات روحی و رفتارها و واکنش‌های انسان‌ها را در برابر مسائل متفاوت زندگی بررسی می ‌کنند، سپس به منظور حل مشکلات اقدام می ‌کنند. به همین جهت، با توجه به پیچیده ‌بودن روابط بین انسان‌ ها، نیاز شدیدی به متخصصان در این حیطه‌ ی کاری در جامعه حس می‌ گردد. توانایی کافی در حل مسائل، تصمیم ‌گیری و استدلال از جمله مهارت‌های لازم به منظور موفقیت در این رشته به شمار خواهند رفت. فارغ ‌التحصیلان روان ‌شناسی می‌توانند در مراکز دولتی مانند بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری، سازمان زندان‌ها، کانون اصلاح و تربیت، مراکز مشاوره، مهدکودک، بیمارستان‌ها و آموزش و پرورش فعالیت نمایند. روان ‌شناسان همچنین می‌توانند با دریافت مجوز از سازمان بهزیستی به تأسیس کلینیک و مرکز مشاوره‌ی شخصی اقدام نمایند. در گذشته مردم دیدگاه خوبی در خصوص روان‌ شناسی و البته روان شناسان نداشتند. اما امروزه نگرش‌ ها تغییر نموده و نیاز جامعه در این زمینه روز ‌به ‌روز بیشتر می شود. به همین خاطر، این رشته بازار کار بسیار مناسبی داشته و در آینده نیز شرایط برای فارغ‌ التحصیلان آن بهتر شده و موقعیت‌های شغلی مناسب‌تری فراهم می کند. در این شاخه علاقه، کسب تجربه و استعداد کافی شرط لازم به منظور موفقیت و کسب درآمد بیشتر به حساب می‌ آیند.

روان ‌شناسی

دوم، حقوق:

دومین رشته‌ی پرطرف‌دار و پول‌ساز از فهرست ما، حقوق است که به مطالعه‌ی روابط اجتماعی بین مردم (حقوق خصوصی) و مابین مردم و دولت (حقوق عمومی) می ‌پردازد. درآمد بالا و موقعیت شغلی مناسب، دلایل اصلی محبوبیت این رشته در میان متقاضیان علوم انسانی محسوب می‌ شوند. از مهارت‌های لازم و ضروری به منظور موفقیت در این حرفه می‌ توان به فن بیان بسیار قوی، برقراری ارتباط با دیگران، توان استنباط بالا، قدرت استدلال، جسارت و تصمیم‌گیری سریع اشاره نمود. وکالت مهم ‌ترین زمینه‌ی شغلی در رشته‌ی حقوق به حساب می‌ آید. اما فارغ ‌التحصیلان این شاخه می ‌توانند در موقعیت‌های شغلی دیگری مثل وکالت دعاوی دادگستری، قضاوت، مشاور حقوق بانک‌ها، شهرداری‌ها، شرکت‌ها، وزارتخانه‌ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی به کار مشغول شوند. نکته‌ی مهمی که در خصوص این رشته وجود دارد آن است که دانشجویان این رشته بلافاصله پس از اخذ مدرک کارشناسی نمی‌توانند وارد بازار کار گردند. به منظور ورود به بازار کار وکالت، افراد باید پس از فارغ‌ التحصیلی، آزمون‌ها و دوره‌های لازم را طی کنند.

حقوق

سوم، مدیریت:

شاخه‌ی مدیریت به خاطر گرایش‌های متنوعی که دارد، هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان کنکور انسانی را به سمت خود جذب خواهد کرد. برنامه ‌ریزی، فرماندهی، هدایت، نظارت بر تلاش‌های اعضای سازمان و استفاده از منابع معتبر به منظور رسیدن به اهداف سازمان، از جمله وظایف فارغ‌التحصیلان این رشته می باشد. مدیریت بازرگانی، صنعتی، دولتی، سازمانی، بازاریابی، گردشگری، بیمه، بیمه اکو، استراتژیک، بانکداری، امور گمرکی، فناوری اطلاعات، تکنولوژی، مالی، کسب‌وکار، اجرایی، کارآفرینی و منابع انسانی ازجمله گرایش ‌های مختلف این شاخه در دوران کارشناسی است. علاقه ‌مندان به این حرفه باید در درس های ریاضیات، آمار، اقتصاد و زبان انگلیسی پایه‌ای بسیار قوی داشته باشند. به منظور موفقیت در رشته ی مدیریت، افراد باید مهارت‌هایی مانند درک بالا در فهم مطالب، به ‌ویژه در زمینه‌ی امور مالی، قدرت رهبری، اعتماد ‌به ‌نفس بالا، روابط اجتماعی عالی، توان تجزیه‌و‌تحلیل و قدرت بیان بسیار قوی داشته باشند. فارغ‌ التحصیلان رشته‌های مدیریت می‌توانند در مؤسسات دولتی، عمومی و خدماتی فعالیت نمایند. این شاخه به خاطر گرایش‌های زیاد و نیاز مبرم تمامی سازمان‌ها، شرکت‌ها و صنایع به متخصصان این حرفه، بازار کار بسیار خوبی در جامعه دارد.

 مدیریت

چهارم، حسابداری:

حسابداری از ده رشته برتر علوم انسانی می باشد که در هر سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی وجود دارد. جمع ‌آوری، طبقه ‌بندی، خلاصه‌ کردن اطلاعات، تهیه‌ی گزارش‌های مالی و صورت‌های حسابداری در شکل‌ها و مدل‌های مختلف ازجمله وظایف حسابداران است. برای دست یابی به موفقیت در این حرفه، افراد باید در درس ریاضیات، پایه‌ی بسیار قوی داشته باشند، از کارکردن با اعداد خسته نشوند و مهارت‌هایی از قبیل دقت بالا، نظم، حوصله‌ی زیاد، تسلط بر ادبیات فارسی و از قدرت نگارش خوبی برخوردار باشند. فارغ ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در تمام قسمت ‌های دولتی و خصوصی فعالیت نمایند. به همین خاطر، حسابداران بازار کار گسترده و موقعیت‌های شغلی بسیار خوبی دارند. حسابدار، حسابرس، مدیر مالی، کارشناس، امور مالیاتی، کارمند بانک، رئیس بانک، کارشناس گمرک، استاد دانشگاه، پژوهشگر و کارشناس پشتیبانی نرم‌افزار از شغل‌های این حرفه محسوب می‌شوند.

حسابداری

پنجم، اقتصاد:

اقتصاد از آن دسته رشته ‌هایی می باشد که نیاز به فارغ ‌التحصیلان آن در جامعه بیش از برخی شاخه‌های دیگر حس می ‌شود؛ چرا که بی ‌توجهی به مسائل و اصول مربوط به اقتصاد می‌تواند سبب از کار ‌افتادن چرخه‌ی اقتصادی یک کشور گردد. همچنین، هدف از ارائه‌ی این رشته در دانشگاه، پرورش متخصصانی می باشد که با کسب مهارت‌های لازم بتوانند در قسمت های مربوط به اقتصاد سازمان‌ها فعالیت نمایند. دانشجویان مقطع کارشناسی این رشته تنها اطلاعات پایه و اولیه‌ای را کسب می کنند که برای اشتغال کافی نیست. کسانی که در این مقطع به موقعیت‌های شغلی خوبی رسیده‌اند، نتیجه‌ی پشتکار و تلاش خودشان را گرفته اند. متقاضیان این حرفه باید از نظر ذهنی خلاق، فعال و انتخاب‌گر باشند. فارغ ‌التحصیلان رشته‌ی اقتصاد می‌توانند در قسمت ‌های مختلف وزارت اقتصاد، صنایع، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و مرکز آمار مشغول به کار گردند. از عناوین شغلی دیگر این حرفه نیز می ‌توان به متصدی بانک، کارشناس گمرک، مدیر مالی، تحلیل‌گر مالی، کارشناس امور مالیاتی، استاد دانشگاه، پژوهشگر، مدیر فروش، کارشناس بیمه، مدیر بازاریابی، مشاور کسب‌و‌کار و… اشاره نمود.

 اقتصاد

ششم، مدیریت کسب ‌و ‌کار  (MBA):

کسب‌ و‌ کار یا MBA از دیگر گرایش‌های مقطع ارشد رشته‌ی مدیریت بوده که در دنیای امروزی جایگاه بسیار خوبی کسب کرده است. برای ادامه ‌ی تحصیل در این شاخه، نیازی به داشتن مدرک کارشناسی مدیریت نمی باشد، بلکه هر فرد با هر گرایشی می‌تواند در این رشته به تحصیل ادامه دهد. برای موفقیت در این حرفه، افراد باید توانمندی‌های ذاتی و هوشی بسیار خوبی داشته باشند. امور مالی، بازاریابی، استراتژی، منابع انسانی، تکنولوژی، کارآفرینی، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و اقتصاد مدیریت ازجمله گرایش‌های محبوب و پرطرف‌دار در این شاخه اند. فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌توانند در مؤسسات مالی، بانک‌ها، کارگزاری‌ها، اتوماسیون‌های اداری در طرح‌های تحقیقاتی و… شروع به فعالیت کنند. ‌همچنین، شرایط برای ادامه‌ی تحصیل در کشورهای خارجی برای گرایش ‌های متفاوت این حرفه بسیار عالی می باشد، اما متأسفانه گرفتن پذیرش کار دشواری است.

مدیریت کسب ‌و ‌کار  (MBA)

هفتم، علوم تربیتی:

رشته‌ی علوم تربیتی از دیگر رشته های برتر علوم انسانی شناخته شده که به مسائلی مانند انسان و جنبه‌های آموزش و پرورش می‌پردازد. فلسفه، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، آمار، اقتصاد و مدیریت ازجمله دروسی می باشند که افراد در این رشته با آن‌ها سروکار دارند. این شاخه پنج گرایش دارد: تکنولوژی آموزشی، راهنمایی و مشاوره، آموزش پیش‌دبستانی و دبستانی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی و آموزش و پرورش کودکان استثنایی در مقطع کارشناسی. فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌توانند به ‌عنوان مربی دوره ‌های پیش ‌دبستانی، مدیریت مدارس ابتدایی، آموزگار ابتدایی، مربی کارورزی دانشجویان تربیت معلم، کارشناس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کارشناس آموزش و برنامه‌ریزی سازمان بهزیستی، تدریس در مدارس کودکان استثنایی و… مشغول به کار گردند. اما متأسفانه این رشته علی ‌رغم کاربرد زیاد و متقاضیان بالا هنوز در جامعه جا نیفتاده است. به همین خاطر فارغ ‌التحصیلان آن بیشتر در مدارس غیرانتفاعی فعالیت می‌کنند.

علوم تربیتی

هشتم، مدیریت بازرگانی:

به طور معمول از رشته‌ ی حقوق، مدیریت بازرگانی یکی از پرطرف‌دارترین شاخه‌های علوم انسانی می باشد. بازرگانی بین‌المللی، بازرگانی، بازاریابی و بازاریابی بین‌المللی چهار گرایش اصلی این رشته به حساب می‌ آیند. از توانایی ‌های لازم برای موفقیت در این شاخه می‌توان به تعامل اجتماعی بالا، جرئت و جسارت زیاد، مهارت‌های ICDL، تسلط به زبان انگلیسی و چینی و قدرت فن بیان بالا اشاره نمود. این رشته دارای بازار کار عالی و آینده‌ی شغلی بسیار روشن است. در حالت کلی بیشترین حقوق در شرکت‌ها بعد از مدیرعامل، مربوط به مدیرفروش می باشد. اما افراد به منظور کسب درآمد بیشتر می‌توانند به سراغ حوزه‌های تولید محتوا نیز بروند.

مدیریت بازرگانی

نهم، مددکاری اجتماعی:

مددکاری اجتماعی از دیگر رشته‌های خوب در شاخه‌ی انسانی می باشد. فارغ ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در مؤسسات خیریه، پرورشگاه‌ها، مراکز نگهداری افراد بی‌سرپرست، مراکز مشاوره، مراجعان خصوصی، مراکز بازپروری، اصلاح و تربیت، درمان اعتیاد، زندان‌ها و سایر سازمان‌های امدادی، رفاهی، حمایتی و توانبخشی مشغول به کار گردند. همچنین افراد تحصیلکرده در این حرفه با داشتن سرمایه‌ی کافی و شرایط لازم می‌توانند به تأسیس کلینیک تخصصی اقدام نمایند. اما برای این کار، فارغ‌ التحصیلان کارشناسی حداقل به دو سال سابقه‌ی کار در مراکز دولتی یا خصوصی نیاز دارند. مجوز این کار نیز به وسیله ی بهزیستی شهرستان ‌ها صادر می‌ شود. این رشته در کشور ما بازار کار مناسبی دارد.

مددکاری اجتماعی

دهم، علوم سیاسی:

در حقیقت رشته ‌ی علوم سیاسی به ارائه‌ی نظریه‌ها و راه ‌های حل مشکلات در جامعه می ‌پردازد. به همین جهت، دانشجویان این شاخه یک سیاستمدار نه، بلکه یک سیاست‌ شناس می شوند. فارغ ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در حوزه های مختلفی مانند روابط عمومی سازمان‌ها، بخش‌های سیاسی و حقوقی وزارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌الملل، رسانه‌ها و روزنامه‌ها، آموزش و پرورش و حتی دانشگاه‌ها مشغول به کار شوند. اما با وجود قدمت و اهمیت خاص این رشته، متأسفانه جایگاهی مناسب و تضمینی برای این رشته، از نظر شغلی در کشور ندارد. افراد متقاضی این رشته علاوه بر علاقه باید قلم خوبی نیز داشته باشند.

علوم سیاسی

کلام آخر:

ما در این مطلب سعی کردیم به معرفی ده رشته برتر علوم انسانی و بازار کار آن‌ها شما را در یک انتخاب رشته‌ی مناسب و درست یاری رسانیم. اما در صورت کلی برای موفقیت در هر رشته‌ای افراد باید علاقه، تلاش و پشتکار بسیار زیادی داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *