نماد سایت مشاوره کنکور گاماس 20

مشاوره کنکور درباره جمعبندی

با سلام خدمت دوستان عزیز در این مقاله به مشاوره کنکور درباره جمعبندی میپردازیم

مشاوره کنکور درباره جمعبندی و روشن کردن نکات بسیار مهم درباره دوران عید و پس از آن به بیان دکتر ستار پور مشاور کنکور گروه گاماس۲۰

 

مشاوره کنکور درباره جمعبندی

رضا ستارپور هستم دانشجوی پزشکی تهران و عضو گروه مشاوره گاماس بیست.

علت پرداختن به این موضوع، سوالات متداول دانش آموزان هستش. این که دوران عید مهم هست، ولی مثلاً اون مبحثی که برای آزمون هفته پیش خوندین ممکنه یادتون رفته باشه. علل مختلفی داره. در جو مسموم غیر تخصصی قرار گرفتن و بهشون گفتن دوران طلایی نوروز و دوران پیشی گرفتن از رقیبان هست و کل کنکور رو می‌تونین توی سه روز جمعبندی کنین!

در صورتی که اگه واقعا دقت کنین به عنوان یک زمانی قبلا در نظر گرفته می شد برای کسایی که در دوران مدرسه دغدغه و کمبودهایی داشتن که می تونستن از عید استفاده کنن ولی کسایی که فارغ التحصیل هستن براشون تفاوت چندانی نداره و یک دوران تعطیلی حتی با مشکلات بیشتر هم هست. مثلا دید و بازدیدها. تغییرات فیزیولوژی بدن.

سوال اینه که آیا این جمعبندی قراره به طور کامل تو ذهنتون بمونه؟

مشاوره کنکور صحیح به شما میگه نه مسلما. ما ۶۰-۷۰ درصد سال تحصیلی رو درگیر بار اول مطالب هستیم. و اصلا کاری نداریم که برگردیم و مرور کنیم حالا ایستگاه هایی که توی آزمونا گذاشته می‌شه حالت رفع اشکال دارن. مرور درست و حسابی نداریم. تراکم مرورها در ۲۰-۳۰ درصد زمان آخری رو که شاید کم به نظر برسه رو برای این کار می‌ذاریم. زمانی که روند فراموشی و مرور رو به صورت نمودار اگه رسم کنید شیب به مرور به صورت صعودی رو به بالا هست و دوباره این روند تکرار می‌شه. و این روند فراموشی با از مهر تا آبان فرق داره.

واقع بینی در انتظارات از جمعبندی

من به عنوان یک مشاور کنکور بهتون میگم جو مسموم، ایجاد انتظار کاذب می‌کنه از بچه ها. همه فکر می‌کنن باید بعد از عید روی همه مطالب کنکور مسلط باشن وگرنه موفق نمی‌شن. و نادرسته. شما اگر قرار بود کاملا مسلط باشین، پس از عید تا کنکور قراره چه کار کنین؟ بعد از عید، عالی ترین زمان برای شروع مرور هست. و اگه مرور یا شبه مروری تا اینجا هم انجام دادیم صرفا برای ایجاد یک ساختاری برای مرور بعد هست. 

اگه در مرور اول ۳۰ درصد یادتون باشه، در مرور دوم۴۰-۶۰ درصد می‌شه و مرور سوم ۵۰ -۵۰ می‌شه. هر چه تعداد مرور بیشتر بشه مطالبی که سخت تر به یاد می‌مونه هم بهتر جا میفته. و نترسید چون این آخرین مرورتون نیست. و قرار نیست فروردین ازتون امتحان کنکور یا سنجشی بگیرن. جمع بندی عین یک طیف هستش. هر چه سعی کنید از این سفره پهن شده مواد بیشتری بردارین مطالب بیشتری رو تثبیت می‌کنید. 

تبدیل جمعبندی به یک عادت

به چند نکته توجه کنید. جمع‌بندی‌های اولیه معمولا زمان گیر وخسته کننده هستن. جمعبندی رو باید به یک عادت تبدیل کرد. رفتار عادت‌گونه. منابعتون رو اولویت ببندین. مثلا سه تا منبع زیست شناسی دارید که همیشه با یکی از اونا اول شروع می‌کنید. نباید این طور بشه که دو هفته تا کنکور دارین و ندونین برین کدوم سراغ کدوم منبع. پس سعی کنید هر چه به کنکور نزدیک می‌شین منابعتون رو محدودتر کنید. یا مثلا چهار تا منبع دارین. یه منبع رو کامل می‌زنید و با یک فرایندی به نام اصلاح نشان دارها، ینی تستایی که نشان دار کردم که دوباره بزنم رو باز ارزش‌یابی می‌کنم تا ببینم کدومش واقعا نیازه. کدوم کتاب رو نگه دارم. می بینی یه کتاب کلهم ۱۰۰ تا تست نکته‌دار داره. سعی کنید همون ۱۰۰ تا نکته رو یه جوری به دهنتون وارد کنید. مثلا بنویسید. یا توی کتاب نکاتشون رو بنویسید. تا بتونین کتاباتون رو خلاصه کنید و بذارین کنار.

اهمیت نشانه دار ها و برنامه ریزی در جمعبندی

نکته دوم، نشان‌دارهاتون رو اصلاح کنید. توی جمع بندی‌های اول به کنار، دوم و سوم. که مهمن. باید از جمع بندی اول نشان‌دارها رو تشخیص بدین و ببینین برای اون مبحث کامل هست یا نه؟ باید تعادل داشته باشن. و تعدادش به سختی مطلب و میزان تسلط شما داره. 

نکته سوم، برای خودتون پروتکل بذارین. بگین ادبیات رو از چی می خوام شروع کنم. مثلا ده درس رو بهم دادن. از درس یک تا پنج لغات رو می‌خونم. از پشت کتاب یا از کتاب کمک آموزشی بخونم؟ بعد قرابت معنایی پنج درس رو می‌خونم. بعد یه روز فاصله می ذارم دو تا تست براش می زنم. برای هر درس مسیر مشخص داشته باشین. و هر سری روش جدید پیش نگیرید و بی‌خودی خودتون رو خسته کنید. 

نکته چهارم، عمده ماها برای عمومی‌ها قبل از عید زیاد وقت نمی ذاریم. اما ارزشش به علت تعادل درصدی و این واریانسی که در ترازتون ایجاد می‌کنه بالاست. بعضی می‌گن وقتی می شه بعد عید راحت جمع کرد چرا وقت بذاریم؟ حالا باید چی کار کرد؟ کنکور‌های سال‌های پیش رو، چه برای نظام جدید چه نظام قدیم رو حتما در برنامه قرار بدین. توی عمومی‌ها، مهم تر از اون که نکته به دست بیارین برخلاف آزمون‌های اختصاصی استفاده از تکنیک های زمان بندی مثلا زمان نقصانی هست. 

موفق باشید.

 

مشاوره کنکور درباره جمعبندی ،  کنکور ۹۹ ، کنکور سراسری ، کنکور  ، کنکور تجربی ، کنکور ریاضی ، مشاور کنکور ، مشاوره کنکور ، جمعبندی کنکور ، جمعبندی کنکور  ، دوران جمعبندی

خروج از نسخه موبایل