ویژه کنکور

کسانی که در سه ماه اخر کنکور معجزه کردند!

کسانی که در سه ماه اخر کنکور معجزه کردند

دو سه ماه مونده به کنکور و من هیچی نخوندم!

 

 

احتمالا وقتی دارید این بخش رو می خونید، زمان زیادی تا کنکور براتون باقی نمونده و البته که دچار استرس و اضطراب شدید. بخاطر همین نتونستید اونجوری که دلتون می خواسته درس بخونید. نتونستید به مرور و جمع بندی دروس برسید. قطعا فکر می کنین که این یک ماه باقی مونده به کنکور رو چیکار کنم؟ چه درسایی و بخونم؟ اگه نتونم جمع بندی کنم چی؟! و غیره.

اما راه حل چیه؟ آیا برنامه ریزی برای یک ماه مونده به کنکور نتیجه ای داره؟ ممکنه بعضی برای کنکور دیر شروع کرده باشن؛ تا الان تلاش خاصی نکرده باشن و با خودشون بگن 6 یا 7 ماه رو از دست دادیم. پس توی این یکی دو ماه مونده به کنکور اتفاق خاصی نمیوفته! قبل از اینکه نا امید بشید و از درس خوندن و تلاش کردن دست بردارید، لطفا به خوندن ادامه بدید. صبر کنید.

دو سه ماه مونده به کنکور و من هیچی نخوندم!

توی این نوشته سعی کردم راجع به چیزایی با شما صحبت کنم که توی این مدت کم هم بتونید به هدفتون برسید.

نکات مهمی که باید تو روزای پایانی بدونین:

اول، به جزئیات گیر نده!

اول از همه باید یاد بگیری توی این مدت به جزئیات گیر ندی. بعضی از بچه ها میگن توی این مدت برم پاورقی ها رو بخونم؟! حاشیه ها چی؟! فلان فرمول شیمی و یادم نمیاد!! باید بدونین که بیشتر سوالات کنکور از متن اصلی کتاب میاد؛ نه حاشیه ها و پاورقی و بیشتر بدانید! در واقع هشتاد درصد سوالات کنکور از متن اصلی کتاب میاد. پس توی این مدت باقی مونده به جزئیات گیر ندید. قسمت های اصلی کتاب و بخونید.  

دوم، فقط سوالات کنکور نه تالیفی!

قدم دوم برای نتیجه گرفتن توی این مدت، انتخاب هوشمندانه و مهندسی شده منابع کمک آموزشیه. در آخرین ماهای مونده به کنکور باید سوالات مباحثی را انتخاب کنین که مشابه سوالای کنکورای گذشته باشن. یادتون باشه که باید مباحث کم حجم تر و درسنامه های خلاصه شده تری رو بخونین. یعنی مباحثی که توی این زمان کم بتونید اونا رو سریع یاد بگیرین و تست های مهم اون رو حل کنین.

برای گرفتن نتیجه توی این یکی دو ماه مونده به کنکور، سوالای تالیفی را کنار بذارین. تنها روی سوالای کنکور تمرکز داشته باشین. منابعی رو انتخاب کنین که تستای سراسری بیشتری دارن. منبعی رو انتخاب نکنین که تستای تالیفی اون بیشتره. تستای تالیفی به درد کساییه که برای کنکور دیر شروع کردن، نمی خوره. چون که تست های تالیفی معمولا سخت تر از کتاب درسی هستن و فقط 20 یا 30 درصد از اونا تو کنکور میاد. 70 تا 80 درصد سوالای کنکور از اصل مطالب میان.

نکات مهمی که باید تو روزای پایانی بدونین

در آخرین ماهای مونده به کنکور باید سوالای مباحثی رو انتخاب کنین که مشابه سوالات کنکورای گذشته هستن. مباحث کم حجم تر و درسنامه های خلاصه شده تری رو مطالعه کنین. یعنی مباحثی که در زمان کم بتونین اونا رو سریع یاد بگیرین و تستای مهم اونا رو حل کنین.

سوم، فاصله داشتن با هدف:

دلیلی که خیلیا در ماهای آخر دست از تلاش کردن بر می دارن، اینه که احساس می کنن خودشون با هدفشون خیلی فاصله دارن! تصورات و باورهای غلط راجع به درصد ها، رتبه ها، رشته ها و دانشگاه ها باعث میشن تا دلسرد و نا امید شید. احساس می کنین با هدفتون خیلی فاصله دارین و دیگه درس خوندن در این زمان کم برای کنکور، نتیجه ای نداره. همین نگرشه که باعث افت تلاش تون می شه.

چهارم، برنامه ریزی درسی:

مهم ترین چیزی که برای موفقیت تو یکی دو ماه مونده به کنکور، برنامه ریزی درسی حرفه ای و اصولیه. برنامه ریزی درسی برای ماهای آخر باید طوری باشه تا از بیشترین ساعت ممکن برای مطالعه استفاده کنین. کسایی که برای کنکور دیر شروع کردن دیگه فرصتی به جز دو سه ماه مونده به کنکور برای جبران ندارن. پس باید از این زمان نهایت استفاده رو داشته باشین.  

پنجم، مطلب جدید و نخونین!

نکته مهم دیگه اینه که به هیچ وجه تو ماهای آخر، مخصوصا یه ماه مونده به کنکور، هیچ مبحث جدیدی نخونین. بهتره همون مباحثی رو که قبلا خوندین، مرور کنین. خوندن دروس و مطالب به روز در ماهای آخر اشتباه بسیار بزرگیه. در ماه آخر طمع نداشته باشین!

ششم، روحیه ی خودتون رو حفظ کنین!

توصیه ی آخر من به شما اینه که روحیه تون و حفظ کنین. شما یا درسا رو خوندین یا نخوندین. اگه خوندین ماه آخر مرور کنین، از مشاورتون کمک بگیرین، آزمونا رو دوباره بررسی کنین تا به تسلط برسین، روی مدیریت استرس خودتون هم باید کار کنین. اما اگه درسا رو نخوندین در ماه آخر ببینین چه مباحثی رو می تونین بخونین.

شب کنکور رو چجوری بگذرونیم؟

یه ماه مونده به کنکور درواقع مثل شب کنکوره. حتما یادتون میاد که ممکن بود یه درس و نخونیم و شب امتحان دو روزه اون درس رو می خوندیم و می بستیم! اینجا بود که نمره ی 16 و 17 میگرفتیم و بعضی وقتا بالاتر. این یه ماه مونده هم به همین شکله. 20،30 درصد بهتر از 0 درصده. نگید ایشالا از سال بعد! حتی اگه سال بعد بخوای پشت کنکور بمونی، باز از الان شروع کنین بهتره. نگین تو یه ماه چیزی نمیشه و اتفاقی نمیوفته. اگه کسی از یه ماه باقی مونده به کنکور استفاده نکنه، از اون یه سال هم استفاده نمیکنه. بنابراین قدر این وقت رو بدونید و از زمان خودتون نهایت استفاده رو ببرین. ما از صمیم قلب براتون آرزو می کنیم که بهترینا براتون اتفاق بیفته.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *