اخبار کنکور

کنکور و سربازی

کنکور و سربازی

داوطلبان مرد به منظور ثبت نام و شرکت در دانشگاه باید از معافیت تحصیلی برخوردار باشند. در حقیقت معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری های ۱۴۰۲ مجوز لازم برای ادامه تحصیل و ورود به دانشگاه به شمار می رود که داوطلبان به منظور دریافت برگه معافیت باید گواهی اشتغال به تحصیل خود را به سازمان نظام وظیفه تحویل دهند.

داوطلبان مرد بعد از رسیدن به سن مشمولیت برای ادامه تحصیل، باید برگه معافیت تحصیلی و یا کارت پایان خدمت داشته باشند؛ چرا که در غیر این صورت سازمان نظام وظیفه اجازه ادامه تحصیل به داوطلب را نمی دهد و حتی در صورت قبولی، ثبت نامشان باطل می شود. حتی اگر داوطلب بیش از یک سال پشت کنکور بماند، تا شهریور سال بعد که جواب نهایی کنکور سراسری اعلام می گردد، می تواند از معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها استفاده کند.

با توجه به این که یکی از نگرانی های داوطلبان پسر علاقمند به شرکت در کنکور، وضعیت معافیت تحصیلیشان بوده و به علت اهمیت موضوع وضعیت نظام وظیفه برای شرکت در این رقابت سنگین، در ادامه این مطلب قصد داریم به توضیحاتی درباره ی معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری های ۱۴۰۲ و کدهای لازم برای این دسته از داوطلبان به منظور ثبت نام بپردازیم.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری های ۱۴۰۲:

امروزه کنکور سراسری، یکی از مراحل سرنوشت ساز به منظور مشخص کردن آینده شغلی و حتی مسیر زندگی افراد است. هر ساله تعداد زیادی متقاضی شرکت در این آزمون سنگین هستند تا با تلاش و کوشش بتوانند وارد رشته مورد علاقه خود گشته و این مرحله از زندگی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند.

هر سال عواملی مثل سنگین شدن رقابت بر سر رشته و دانشگاه های مطرح، افزایش تعداد شرکت کنندگان، کاهش ظرفیت پذیرش بعضی رشته ها و غیره عواملی می باشند که باعث می شود تعدادی از داوطلبان علیرغم تلاش هایی که داشتند، نتیجه ی مطلوب خود را کسب نکرده و تصمیم به تلاش مجدد به منظور رسیدن به هدف خود داشته باشند.

همان طور که می دانید، داوطلبان مرد بعد از رسیدن به سن ۱۸ سالگی و اخذ مدرک دیپلم مشمول بوده و باید نسبت به گذراندن خدمت سربازی اقدام نمایند. یکی از پرتکرارترین سوالات درباره ی ثبت نام کنکور سراسری که از سمت مردان پرسیده می شود، وضعیت معافیت تحصیلی افراد پشت کنکوری می باشد.

معافیت تحصیلی پشت کنکوری های ۱۴۰۲

به منظور پاسخ دادن به این پرسش، باید گفت که وضعیت داوطلبان مرد پشت کنکوری با همدیگر متفاوت است، اما در حالت کلی با چند دسته رو به رو می شویم که معافیت تحصیلی شان به شرح زیر است:

دسته ی اول: داوطلبانی که پیش از ۱۸ سالگی فارغ التحصیل گشته و اصطلاحا موفق به دریافت مدرک دیپلم می گردند، تا ۱۸ سال و ۶ ماه زمان دارند که برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کنند.

دسته ی دوم: افرادی که پس از سن ۱۸ سالگی فارغ التحصیل می گردند، حداکثر تا یک سال پس از دریافت مدرک خود باید به منظور ورود به دانشگاه اقدام کنند.

دسته ی سوم: اگر داوطلبی پس از سن ۲۰ سالگی فارغ التحصیل گردد تا یک سال سازمان نظام وظیفه اجازه درس خواندن به او را می دهد. این دسته از داوطلبان چند روز مانده به مهلت تمام شدن طرح معافیت یک ساله ی خود باید برای معرفی خود به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه نمایند تا وارد غیبت سربازی نگردند. همچنین لازم است این دسته از داوطلبان در زمان ۱۸ تا ۲۰ سالگی خود نسبت به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزی از پلیس +۱۰ و تحویل آن به مدرسه خود اقدام کنند.

کد سوابق تحصیلی از کد های ضروری برای ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ تلقی می گردد که به منظور استفاده از تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری است.

وضعیت نظام وظیفه پشت کنکوری ها:

زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲:

همزمان با آغاز ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱، دفترچه راهنمای ثبت نام انتشار یافته و به صورت رایگان در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. ثبت نام کنکور سراسری به شکل اینترنتی و از طریق سایت سنجش sanjesh.org صورت می گیرد. همه ی داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور سراسری موظف اند تا از طریق این سامانه ثبت نام کنند.​

تکمیل بند ۴۵ فرم اینترنتی ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱، به منظور داوطلبان مردی که متقاضی شرکت در این رقابت می باشند، الزامی است؛ چرا که این کد تعیین کننده وضعیت نظام وظیفه داوطلبان است. همه ی کدهای مربوط به نظام وظیفه در دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ آورده شده؛ اما به خاطر راهنمایی بهتر برای داوطلبان مردی پشت کنکوری در این بخش کدهای مربوط به این افراد را به تفصیل توضیح خواهیم داد.

کد ۶: این کد برای آن دسته کسانی می باشد که تحصیلات مدرسه ای خود را حداکثر تا آخر ۲۰ سالگی به طور پیوسته و حضوری در مدارس روزانه، بزرگسال و آموزش از راه دور تمام کرده و وارد غیبت سربازی نشدند.

این کد بیانگر این است که داوطلب در سن مشمولیت خود که میان ۱۸ تا ۲۰ سالگی است، موفق به دریافت مدرک دیپلم خود شده و سازمان نظام وظیفه یک سال بعد از دریافت وی به او معافیت تحصیلی داده تا در این فرصت برای ثبت نام در دانشگاه اقدام کند.

هر یک سال وضعیت نظام وظیفه داوطلبان مرد به شکل کد گذاری در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری اعلام می گردد.

وضعیت نظام وظیفه پشت کنکوری ها

مشاوره برای پشت کنکوری های ۱۴۰۲:

امسال با تعدادی از داوطلبان که پشت کنکور ماندند برای سال ۱۴۰۲ رو به رو هستیم که به علت عدم آگاهی از وضعیت نظام وظیفه خود و این که تا زمان اعلام نتایج این آزمون غیبت می خورند، در صورت ثبت نام در کنکور سراسری سازمان نظام وظیفه برایشان معافیت تحصیلی دانشجویی صادر نشده و به عبارتی حق ادامه تحصیل در دانشگاه را در صورت گذراندن دوره خدمت سربازی خود ندارند.

اگر جزو این دسته هستید، نگران نباشید؛ چرا که سازمان نظام وظیفه برای شما نیز شرایطی در نظر گرفته تا در صورت قبولی در رشته مورد علاقه تان، با یکی از دو راه زیر اجازه تحصیل در رشته محل مورد قبولی خود را داشته باشید.

شما می توانید در یک رشته ثبت نام کنید تا برایتان معافیت تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی تان (کاردانی یا کارشناسی) صادر شده و از سمت دیگر برای شرکت در کنکور ۱۴۰۲ تلاش نمایید تا در صورت قبولی در رشته محل مورد علاقه خود، از رشته اول انصراف دهید و در رشته محل جدید ثبت نام کرده و به ادامه تحصیل بپردازید.

توجه کنید که در طول تحصیل خود فقط یک بار مجاز به انصراف در یک مقطع می باشید.

در شیوه ی دوم می توانید دفترچه اعزام به خدمت خود را پست نموده و بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت قبولی در رشته محل مورد علاقه خود، ایست خدمتی گرفته و به ادامه تحصیل بپردازید و بعد از پایان تحصیلات خود خدمت سربازی خود را پشت سر بگذارید.

همه ی داوطلبان مرد که قصد دارند تا به تحصیل ادامه دهند؛ برای دریافت برگه معافیت تحصیلی باید مدارکی ارائه دهند.

سوالات متداول:

اول، شرایط اخذ معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها به چه شکل است؟

این شرایط با توجه به وضعیت هر فرد تفاوت دارد که در متن مقاله به صورت کامل توضیح دهیم.

دوم،‌ داوطلبان پشت کنکوری به چه صورت می توانند معافیت تحصیلی بگیرند؟

این دسته از مشمولان با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ می توانند نسبت به دریافت معافیت تحصیلی خود اقدام کنند که جزئیات آن در متن گفته شده است.

سوم به منظور دریافت معافیت تحصیلی پشت کنکوری ها ارئه چه مدارکی ضروری است؟

همانطور که در متن به صورت کامل توضیح دادیم، داشتن کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه، چند قطعه عکس که پشت نویسی شده برای دریافت معافیت تحصیلی داوطلبان پشت کنکوری الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *