تست زنی

روش های تست زنی برای کنکور

روش های تست زنی برای کنکور

 اهمیت شیوه ی تست زنی

بسیاری از دانش آموزان به این خاطر که باروش های صحیح تست زنی آشنا نیستند، علی رغم تلاش و مطالعه زیاد، در آزمون های آزمایشی یا کنکورهای سراسری موفق نمی شوند. هرچند که مطالعه و فهم مطالب، تاثیر بسیاری در موفقیت در هر امتحانی دارد اما یاد گرفتن روش های صحیح تست زنی نیز می تواند به شما در مدیریت زمان و موفقیت در آزمون، کمک کند. به همین خاطر در این مطلب نکاتی را راجع به روش های صحیح تست زنی با شما در میان خواهیم گذاشت. شما می توانید با کمک گرفتن از مشاورین تحصیلی گاماس20 نکات بیشتری را در این زمینه آموزش ببینید.
روش های تست زنی برای کنکور

روش های تست زنی برای کنکور

8 تکنیک و روش درست تست زنی در کنکور

1.حذف گزینه

این نگرش که باید تست بیشتری بزنید کاملا غلط است  چون باعث بالا رفتن نمره ی منفی می شود. یک روش بسیار ساده وکاربردی شیوه ی صحیح تست زنی که مورد تاکید مشاورین گاماس20 است ،خط زدن  گزینه هایی ست که مطمئن هستید اشتباه هستند. قطعا تصمیم گیری بین دو عبارت بسیار راحت تر از تصمیم گیری بین چهار عبارت است. > مشاوره رایگان کنکور

2.تکنیک کاربردی  ضربدر و منفی

سوالات هر درس را به سه شکل دسته بندی کنید. سوالاتی که بلد هستید را جواب دهید. سوالاتی که قطعا بلد نیستید را با علامت (-)، کنار بگذارید. سوالاتی که شک دارید یا حل کردن آنها زمان زیادی می برد، را با علامت ( *) مشخص کنید. پاسخ دادن به سوالات ستاره دار را زمانی شروع کنید که حداقل یک بار کل سوالات این درس را بررسی کرده و سوالات آسان را جواب داده اید.

3.مدیریت  زمان

باید دانش آموزان سعی کنند کل زمان آزمون را بین دروس مختلف خود تقسیم کنند. برای هر درس یک زمان مشخص  برای هر درس در نظر بگیرند و پس از پایان این زمان، حتی اگر همه سوالات را بررسی نکرده اند، به سراغ درس بعدی بروند. البته در زمانبندی خود، برای مرور سوالات نیز زمانی را در نظر بگیرید. یک اشتباه رایج افرادی که در تست زدن موفق نیستند، این است که برای هر سوال وقت زیادی می گذارند. به همین خاطر معمولا نمی توانند به همه سوالات دفترچه پاسخ دهند یا سوالات را مرور کنند. نکته با خواندن هر سوال در درجه اول تکلیف خود را مشخص کنید. این سوال جزء مطالبی است که می توانید جواب بدهید یا خیر؟ اگر نیست، وقت خود را تلف نکنید و به بقیه سوالات پاسخ دهید. تکنیک ضربدر و منفی که در ادامه توضیح خواهیم داد، به شما بسیار کمک خواهد کرد.

4.غلط نزدن

یکی از شیوه های صحیح تست زنی کاهش نمرات منفی است. سوالات غلط در تمامی آزمون های آزمایشی، نمره منفی دارند. هر تست اشتباه، پاسخ های صحیح شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. در نتیجه صرفا به سوالاتی پاسخ دهید که از جواب آنها مطمئن هستید.

5. عدم هیجانی تصمیم گرفتن

عوامل بسیاری در جلسه آزمون، احساسات دانش آموزان را تحت تاثیر قرار می دهد. دیدن سوالاتی که در پاسخبرگ خالی مانده اند یا داوطلبانی که به سرعت در حال پاسخگویی هستند، می تواند باعث اضطراب شما بشود و سعی کنید هرطور شده سوالات را جواب دهید. با این کار احتمال پاسخ دهی بر اساس شانس و احتمال بالا می رود. سعی کنید در جلسه آزمون اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ کنید و رفتارهای هیجانی نداشته باشید.

6.عدم برهم زدن نظم دفترچه در هنگام پاسخ گویی

یک کار اشتباه این است که نظم دفترچه را به هم بریزید. با این کار شما احتمال جابه جا شدن سوالات رابالا می برید. و حتی در صورتی که متوجه این اشتباه بشوید، ممکناست زمان کافی برای بازگشت و اصلاح را نداشته باشید.

7.پاسخ  دادن به هر سوال در همان لحظه

بعضی از دانش اموزان تمام سوالات را در دفترچه سوالات پاسخ می دهند و بعد آنها را وارد پاسخبرگ می کنند. این کار در موارد بسیاری باعث شده که داوطلب زمان را از دست بدهد و نتواند پاسخ همه سوالات را وارد کند.

8.با شک و تردید تست نزدن

اگر بین دو گزینه شک دارید، فقط در صورتی  به سوال پاسخ دهید:
  • حداقل 70درصد مطمئنید که کدام گزینه، جواب صحیح است.
  • تعداد سوالاتی که با شک جواب می دهید، کمتر از 3 سوال در هر درس است
  • به تجربه متوجه شده اید که شک شما در پاسخ بعضی سوالات بی مورد است.
با وجود این شرایط صرفا بعضی از سوالات شک دار را پاسخ دهید و تا جایی که ضروری نیست، سوالات مشکوک را بی پاسخ بگذارید. متخصصین درباره شیوه های صحیح تست زنی معتقدند که تست زنی یک مهارت است و کیفیت تست زنی اثرگذاری بیشتری بر نتیجه دارد.

بهترین تکنیک تست زنی  برای کنکور به شیوه رتبه های برتر کنکور

بهترین روش این است که یک درسنامه یا یک مطلب کوتاه را مطالعه کنیم و بلافاصله شروع به حل تست از آن کنیم. اگر بعد از مطالعه حجم زیادی از مطالب به سراغ حل تست برویم احتمال غلط زدن و تسلط پایین تست ها افزایش پیدا می کند. و این تصور برای فرد ایجاد می شود که آموزش خوبی نداشته و مجددا سراغ درسنامه یا منابع کنکور جدید دیگری برای آموزش می رود. اما اگر حجم درسنامه کم باشد و با همان میزان اطلاعات به سراغ تست زنی برویم، تست ها را با آرامش زیاد و به صورت صحیح حل می کنیم و این باعث می شود اگر نقص یا کمبودی در مطالعه داشته باشیم مشخص شود و از دوباره خوانی و چندباره خوانی درسنامه جلوگیری می شود.

 حفظ آمادگی در تست زنی  به چه معناست؟

اولین و مهم ترین کاری که باید برای موفقیت در تست زنی انجام داد، حفظ آمادگی در تست زنی است. بهترین روشی که می تواند در این امر خیلی موثر باشد، مکتوب کردن راه حل خودتان برای هر تست است. یعنی اگر برای بار اول در حین پاسخ دادن به یک تست روشی را ابداع کردید چون برای این کار وقت و انرژی زیادی صرف کرده اید و از دانش شما استخراج شده است آن را به امان خدا رها نکنید و حتما بطور مکتوب یادداشت کنید تا هنگام مواجه با این نوع سوالات از روش خودتان استفاده کنید.با انجام این روش اعتماد به نفستان در حل انواع تست بالا رفته و با تمرین و تکرار روش های ابداعی خودتان سرعت عملتان در حل هر تست بالا میرود که به بالا رفتن آمادگی تست زنی سر جلسه آزمون کمک می کند.

اهمیت تحلیل و بررسی آزمون آزمایشی  در تست زنی

هر آزمون تستی باید به دقت ارزیابی شود. ارزیابی دو بخش دارد. یک بخش آن بررسی پاسخ سوالات به لحاظ علمی است. در بخش دیگر باید رفتار تست زدن خود را بررسی کنید و به این سوالات پاسخ دهید:
  • ایا مدیریت زمان شما مناسب بود؟
  • چه درس هایی برایتان آسانتر هستند و زمان بیشتری صرفه جویی می شود؟
  • چه درس هایی برایتان سخت تر هستند و زمانی را صرفه جویی نمی کنید؟
  • چقدر بین گزینه ها دچار شک می شوید؟
  • علت شک شما چه بوده است؟
  • و….
روش های تست زنی برای کنکور

روش های تست زنی برای کنکور

سخن آخر

کنکور یک آزمون بزرگ است. یکی از مهم‌ترین مسیرهایی که دانش‌آموزان می‌توانند برای گذشتن از این آزمون استفاده کنند، آموختن  روشها وتکنیک های تست زنی است. جواب دادن به سوال‌های تستی، از سوال‌های تشریحی جداست .برای سوال‌های تستی، به جز معلومات، نیاز به سرعت عمل، دقت و تحلیل و در واقع مهارت تست زنی دارید.موفقیت از آن داوطلبانی که بیشتر خوانده‌اند، نیست  بلکه از آن داوطلبانی خواهد بود که پابه‌پای مطالعه، با تکینک‌های تست زنی برای کنکور آشنا بوده اند.
میلاد صفدری

میلاد صفدری

طراح سایت - سئو کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *