زیست شناسی, شیوه مطالعه دروس

زیست کنکور

زیست کنکور

زیست کنکور و نحوه مطالعه آن چگونه است؟ زیست کنکور را چطوری مطالعه کنیم تا نتیجه بهتری بگیریم؟

در این مقاله ابتدا دکتر عابدی دانشجو پزشکی تهران و مشاور کنکور گروه مشاوره گاماس۲۰ درباره زیست کنکور و نحوه مطالعه آن نکاتی ارائه می دهد سپس دکتر خانزاده مشاور کنکور گروه گاماس۲۰ درباره جمعبندی زیست شناسی تا کنکور و چگونگی رسیدن به موفقیت تا کنکور  برای کسانیکه تا الان خوب زیست شناسی مطالعه نکردن کی پردازد

کلیات زیست شناسی در کنکور

مطالعه زیست شناسی برای کنکور زیست شناسی مهمترین و تاثیرگذارترین درس رشته تجربی در کنکور سراسری محسوب میشود و برای قبولی در رشته های مطرح علوم پزشکی کسب درصد مناسب در این درس لازم است برای مطالعه زیست شناسی توجه به چند نکته ضروری است.

سبک سوالات زیست کنکور

اول اینکه زیست شناسی در کنکور سال های اخیر دارای سوالات کاملا مفهومی و ترکیبی از متن کتاب بوده که نشان دهنده ی توجه ویژه طراحان کنکور به متن کتاب درسی” میباشد پس به جزوه و درسنامه به عنوان مکمل نگاه کنید و توجه بیشتری به متن کتاب داشته باشید مطالعه دقیق متن کتاب ، توجه به شکل ها و مرور مطالب خوانده شده در بازه های زمانی متفاوت بسیار به درک بیشتر کتاب کمک میکند جهت تسلط کامل به مفاهیم کتاب توجه کنید، تمامی بخش های مختلف کتاب درسی را دقیق مطالعه کنید حتی خودآزمایی های تفکر نقادانه ، آزمایش کنید ها .

تست های کنکور زیست

دومین نکته حل و بررسی تست های کنکور میباشد ، این کار باعث ایجاد یک دید کلی نسبت به سوالات کنکور شده و به مطالعه شما جهت میدهد، چیزی که برای یک درصد مناسب در درس زیست شناسی لازم است داشتن دیدی مشابه طراح کنکور در هنگام مطالعه است و اینکه از هر مبحث کتاب درسی بیشترین توجه طراحان به کدام مطالب است و چه مباحثی سوالات بیشتری دارند و موارد دیگری که با حل سوالات کنکور به این دیدگاه دست پیدا میکنید

تست های تالیفی زیست کنکور

سومین مورد حل تست های تالیفی مناسب برای تسلط به مباحث خوانده شده می باشد، کتاب های کمک آموزشی متفاوت و فراوانی وجود دارند که با حل تست های تالیفی این کتاب ها میتوانید مطالب خوانده شده خود را تثبیت کنید و با قرار دادن مرور های مشخص در برنامه مطالعه خود از فراموشی مطالب خوانده شده جلوگیری کنیدن نکته مهم دیگر این است که به هیچ وجه زیست شناسی را شبیه درسی مثل دین و زندگی و یا دروس حفظی مطالعه نکنید، برای بدست آوردن درصد بالا در زیست شناسی حفظ متن کتاب فقط در برخی از سوالات کاربرد دارد و بیشتر سوالات کنکور به صورت مفهومی طرح شده و نیازی به حفظ مطالب ندارد.

مباحث زیست کنکور

مباحثی که در کنکور سراسری هرساله سوالات مشخص و تقریبا زیادی را به خود اختصاص میدهند شامل موارد زیر میباشند. مباحثی مانند زیست گیاهی، ژنتیک، شارش انرژی، باکتری ها | آغازیان و قارچ ها که اگر تسلط کافی داشته باشید به راحتی به سوالات طرح شده از این مباحث پاسخ خواهید داد.

در مبحث ژنتیک تنها منبع تست سوالات کنکور های سراسری کافی بوده و نیازی به حل تست های تالیفی نیست. سعی کنید هیچ مبحثی از کتاب را حذف نکنید و تا جایی که میتوانید سعی کنید مطالب فصل های مرتبط را با هم بخوانید که این ارتباط و پیوستگی به تثبیت مطالب در ذهن شما کمک کند. به عنوان مثال تمامی مباحثی که مربوط به زیست جانوری میباشد را بصورت جداگانه در برنامه قرار داده و این مطالب را با هم بخوانید، همینطور زیست گیاهی اگر عمیق مطالعه کنید، تست کافی بزنید، مرور داشته باشید و در یک آزمون برنامه ای مناسب شرکت کنید قطعا دست یافتن به درصد بالا در زیست شناسی کاری غیرممکن نیست

جمعبندی زیست کنکور

در این بخش به بررسی فصول زیست شناسی پرداخته و پیشنهاد می کنیم در دوران جمعبندی به برخی فصل ها توجه ویژه ای داشته باشید. برای درس زیست شناسی در سال دهم پیشنهادم اینه که فصل‌های گوارش، تبادل گازها و تنظیم اسمزی رو مطالعه کنید.

فصل های دوم، سوم و پنجم. از سال یازدهم فصل‌های ۱ و ۲ و ۳ یعنی فصل تنظیم عصبی، حواس و دستگاه حرکتی را مطالعه داشته باشید و بعد به سراغ فصل چهار و پنج فصل، تنظیم شیمیایی و ایمنی. در نهایت وارد فصل شش سال یازدهم بشید. فصل تقسیم یاخته که به عنوان یک پیش‌نیاز هست برای سال دوازدهم. بعدش وارد سال دوازدهم بشید. فصل یک و دو رو مطالعه کنید. فصل مولکول‌های اطلاعاتی و جریان اطلاعات در یاخته. در نهایت فصل هفت سال دوازدهم بشید. فصل فناوری‌های نوین زیست شناسی. و در نهایت وارد فصل ۴ سال دهم و فصل ۸ سال دوازدهم فصل رفتار می‌شیم.

این حدود ۶۰ به بالای مطالب و ۶۰ درصد بالای مطالب رو می‌تونه برای شما پوشش بده. در صورتی که بچه‌های عزیز فصل‌های که اشاره کردم را از قبل از مطالعه داشتید میتونید تست انجام بدید. تست روان سازی انجام بدید. تست تسلطی انجام بدین. وارد فصل های دیگه بشین و زمان بیشتری را هم در آخر در اختیار داریم که می‌تونی فصل های بیشتری را هم مطالعه کنید. در غیر این صورت وارد فصل‌های دیگه نخواهیم شد چون مهم مسلط بودنه. مهم اینه که شما یک فصل رو خوب خوب یاد بگیرید و بتوانید از پس از تست کنکور سراسری بربیاید. اینکه شما بیاین فصلای زیادی رو بخونید ولی مسلط نباشی این به درد نمی‌خوره.

پیشرفت درصد زیست کنکور

در صورتی وارد فصل‌های دیگه بشید که آزمون های جامع تون رو شروع کردید. می بینید که درصدتون نمی تونه از حد ۵۰-۶۰ درصد بیشتر بشه. در این صورت وارد فصل‌های بیشتر بشید و بیشتر مطالعه بکنید. پیشنهاد می‌کنم فصل گیاهی سال دهم فصل ۶ و ۷ رو مطالعه کنید و بعد در صورتی که این فصل‌ها را خوب یاد گرفتید و مسلط شدید وارد فصل ۵ و ۶ سال دوازدهم بشید. از ماده به انرژی و از انرژی به ماده.

در غیر اینصورت برای بچه‌های شروع از صفر پیشنهادم تو همون فصل ۸ سال دوازدهم، ینی فصل رفتار هست و تنها در صورتی وارد فصل ۶ و ۷ گیاهی دهم و ۵ و ۶ سال دوازدهم بشید که احساس تسلط می کنید درصد آزمون‌هایی که از خودتون می‌گیرین، آزمون های سه روز یک بار که از خودتون می‌گیرین خوب هست. در ایام خردادماه ۵۰ نزدیک ۶۰ می‌زنید و حالا اون موقع می‌تونید فصل های بیشتری رو مطالعه کنید.  که انشالله بتونی درصد خیلی بهتر رو به دست بیارید

رتبه برتر کنکور ,کنکور تجربی, کنکور سراسری, مشاور کنکور ,مشاوره کنکور, افزایش تمرکز ، زیست کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *