برنامه ریزی کنکور, تست زنی, شیوه مطالعه دروس, مشاوره

مشاوره مطالعه کنکور ۹۹

مشاوره مطالعه کنکور

مشاوره مطالعه کنکور ۹۹و روش های مطالعاتی

مشاوره کنکور درباره روش های مطالعاتی

مشاورین  کنکور دکتر  عبادی و دکتر رحیمی ، پزشکی تهران ، رتبه برتر کنکور تجربی

مشاور کنکور گروه گاماس۲۰

 

مشاوره مطالعه کنکور ۹۹

شش روش مطالعه

از خواندن بدون نوشتن روش نادرست مطالعه است. مطالعه فرآیندی فعال و پویا است و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا به خاطر سپرد.

خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملا درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند.

حاشیه نویسی

این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

خلاصه نویسی

در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتر یادداشت میکنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد.

چرا که در این روش ابتدا ، مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست.

کلید برداری

کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحت ترین، بهترین و پرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود.

خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد.

در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید.

این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد.

روش مطالعه من

اگه بخوام به ظور خلاصه تو یک جمله بگم روش درس خوندن چیه، اینه که بشینید سر جاتون و درس بخونید تا جایی که می‌تونین و این مهم ترین چیزیه که موفقیت شما تضمین می‌کنه. همیشه می‌گن بهترین برنامه، اونیه که جدی گرفته بشه. بهترین مطالعه اونی هستش که بیشترین مطالعه هست. اینکه لغات رو این طوری بخونید یا مبحث رو فلان شکل، این‌ها هم قطعا بی تاثیر نیستش.

اون چه که نقش اصلی رو ایفا می‌کنه همین مطالعه کردنه. هر چی بیشتر مطالعه کنید براتون بهتر هست. تمام این توصیه‌ها که کدوم مطلب رو بخونیم و کدوم نکات مهم هستن نیاز داره که بخونید. پس پایه درس خوندن هستش. اگه ساعت مطالعه کم داشته باشین، هر چقدرم بهتون روش خوب بگن بازم نمی‌رسین بخونین و فایده نداره. و نتیجه‌ای که باید رو نمی‌گیرین.

پس چیزی که اهمیت داره اینه که بخونید و زیاد بخونید. و تمرکز داشته باشین. حتی اگه بد درس بخونید ولی ساعت مطالعه تون بالا باشه و عادت کنید، هر چیزی حواستون رو پرت نکنه، بهتر از اینه که با روش‌های مطالعه بخونید ولی کم درس بخونید و نرسید مطالب رو بخونید; چون نتیجه نمی‌گیرید.

پس تمرکز و میزان مطالعه به طور جمع‌بندی، اهمیت زیادی داره. اگه بیشتر درس بخونید، خود به خود به این نتیجه می‌رسید که مثلاً ریاضی رو این طور بخونم بهتره. صبح ریاضی بخونم بهتره یا لغت حفظ کنم؟

اینکه کدوم برای “من” بهتره رو بفهمید. اینا درنهایت خیلی از چیزاییه که خودتون متوجه می‌شین. حتی برنامه‌ای که مشاورتون می‌ده رو هم شخصی‌سازی کنید. اینا همه در درس خوندن توی ساعات بالا بدست میاد. اون کسی توی کنکور موفقه که بیشتر براش تلاش کرده، نه الزاما اینکه از روش‌های خوبی استفاده کرده.

مشاوره مطالعه کنکور ۹۹ ، مطالعه کنکور ، مشاوره کنکور ، مشاور کنکور ، انگیزشی کنکور, مشاوره کنکور, مشاور کنکور, نحوه مطالعه کنکور , مشاوره کنکور , رتبه برتر کنکور , قبولی کنکور , قبولی برتر کنکور , برتر کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *