ویژه کنکور

کنکور الکترونیکی

کنکور الکترونیکی

بر طبق اعلام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، کنکور سراسری از سال ۱۴۰۳ به شکل الکترونیکی برگزار می شود. به بیان دیگر هیچ دفترچه و پاسخنامه ای به شکل کاغذی میان داوطلب و سازمان سنجش تبادل نمی شود. در نهایت برای هر کدام از داوطلبان یک مانیتور و صفحه‌ی هوشمند طراحی می ‌شود تا بتواند در کنکور شرکت نماید.

با توجه به این که این مورد هنوز به وسیله ی سازمان سنجش که مجری برگزاری کنکور در کشور می باشد اجرایی نشده است، لازم است تا داوطلبان اطلاعات خود را در این زمینه بیشتر کنند و بتوانند با آگاهی بیشتری در این مورد عمل نمایند. در ادامه این مطلب با توجه به اهمیت زمان برگزاری کنکور به شکل الکترونیک، به این پرسش که کنکور الکترونیک چیست پاسخ می دهیم و جزئیات زمان و شیوه ی شرکت در این آزمون، اجرایی شدن این طرح به وسیله ی سازمان سنجش و نکات دیگری که باید داوطلبان به آن ها توجه کنند را برای شما شرح داده ایم.

کنکور الکترونیکی چیست؟

در سال های اخیر و با شیوع گسترده ویروس کرونا و تعویق کنکور سراسری، این طرح مطرح گشت که کنکور سراسری و آزمون های استخدامی به شکل الکترونیکی برگزار شوند ولی سازمان سنجش به عنوان مجری برگزاری کنکور سراسری با زیرساخت های نامناسب اینترنت و کمبود امکانات  رو به رو شد.

در ادامه رئیس آزمون های سازمان سنجش اذعان داشتند که این طرح از سال ۱۴۰۳ اجرایی می شود و به صورت کلی می توان گفت که کنکور الکترونیکی بدین معناست که دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور به صورت هوشمند و به وسیله ی رایانه در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

کنکور الکترونیکی چیست؟

بر طبق اطلاعیه های منتشر شده، تصمیم بر این شده تا کنکور الکترونیکی به صورت آزمایشی در دو استان در بهمن‌ ماه امسال برگزار خواهد شد. بحث بسیار زیادی سر امکان اجرایی شدن یا نشدن این طرح وجود داشته که بنا بر تجربه ما در خصوص تاثیر قطعی معدل و تغییرات دیگر آزمون سراسری، احتمال اجرایی شدن این طرح به وسیله ی سازمان سنجش وجود خواهد داشت. پس لازم است که داوطلبانی که می خواهند در کنکور شرکت نمایند، از جزئیات آن آگاهی داشته باشند.

زمان برگزاری کنکور الکترونیکی:

سازمان سنجش مجری برگزاری کنکور سراسری می باشد. بر طبق اعلام رئیس سازمان سنجش کشور طرح الکترونیکی شدن کنکور تا سال ۱۴۰۳ اجرایی می گردد که امروزه نیز آزمون های تولیمو و تافل به شکل الکترونیکی در حال برگزاری می باشد تا از این طریق بتوان اجرایی شدن طرح کنکور الکترونیک را تست نمود.

در حال حاضر مشخص نیست که سیستم برای انجام محاسبات داوطلبان در کنکور الکترونیک سنجش وجود دارد یا داوطلبان برای انجام محاسبات خود، می توانند از برگه استفاده کنند. این موارد با توجه به جدید بودن این طرح هنوز مشخص نشده و داوطلبان باید منتظر اعلام سازمان سنجش در سایت اطلاع رسانی خود به نشانی sanjesh.org شوند.

در ادامه معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش اذعان داشتند که داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت خواهند کرد و به قصد تقلب در آزمون در جلسه حاضر می شوند، از امکانات پیشرفته و هوشمندی برخوردارند که برای جلوگیری از تقلب این دسته از افراد نیز باید از امکانات هوشمند استفاده نمود.

کنکور سراسری و دانشگاه آزاد به شکل یکپارچه برای گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان در دو نوبت دی و تیر برگزار می شود.

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی:

در ادامه برای تکمیل مشاوره برگزاری کنکور الکترونیکی می توانیم اضافه کنیم که برگزاری کنکور الکترونیکی با آزمون مجازی تفاوت دارد. بدین معنا که داوطلبان کنکور به شکل حضوری در زمینه های آزمون، سوالات کنکور و فرم پاسخنامه را به صورت هوشمند تکمیل می کنند و این بدین معنا نیست که داوطلبان در منزل به شکل مجازی به حل سوالات کنکور بپردازند.

این طرح موافقان و مخالفان بسیار زیادی داشته که از مزایای آن می توان به استفاده کمتر از کاغذ و در نتیجه قطع درختان کمتری اشاره نمود ولی به شرطی که زیر ساخت های این آزمون مثل سیستم های پر سرعت، اینترنت قوی و … آماده باشد تا داوطلبان بتوانند با اطمینان بیشتری در این آزمون شرکت کرده و نگران تقلب، خرابی و کندی سیستم و دیگر مشکلات از این دست نباشند.

نحوه برگزاری کنکور الکترونیکی

یکی از ملزومات به منظور حضور در آزمون سراسری، همراه داشتن کارت ورود به جلسه می باشد. متقاضیان باید در بازه ی زمانی مشخص شده از سمت سازمان سنجش، به سامانه sanjesh.org مراجعه نموده و کارت را دریافت.

نحوه شرکت در کنکور آزمایشی الکترونیکی:

بر طبق تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور سراسری دچار تغییرات بسیار زیادی شده است. مانند تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ می توان به برگزاری دو بار در سال، قطعی شدن سوابق تحصیلی، حذف زیرگروه ها، حذف درس عمومی و غیره اشاره داشت. کنکور الکترونیکی بدین معناست که علاوه بر این که همه ی مراحل کنکور سراسری مانند ثبت نام، دریافت کارت ورود به جلسه‌ کنکور، انتخاب رشته و دریافت نتایج کنکور سراسری که به شکل الکترونیکی صورت می گیرد، فرآیند برگزاری آزمون سراسری نیز به صورت هوشمند و الکترونیک باشد.

باید اشاره کنیم که نحوه ی شرکت در کنکور الکترونیکی بدین شکل است که داوطلبان بعد از دریافت کارت ورود به جلسه و مشاهده زمینه ی آزمون خود، در موعد مقرر در کنکور شرکت کنند. در ادامه به جای دریافت دفترچه سوالات اختصاصی به شکل کاغذی، هر داوطلب یک مانیتور هوشمند دارد و سوالات را از این راه جواب خواهد داد.

نحوه شرکت در کنکور آزمایشی الکترونیکی

داوطلبان کنکور با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور ۱۴۰۲ گاماس ۲۰ قادر به تخمین حدودی رتبه کنکور خود است. بدین شکل که هر کدام از درصد های دروس اختصاصی خود در آزمون های آزمایشی و یا کنکور سراسری را محاسبه نمایند.

سوالات متداول:

آیا کنکور به صورت الکترونیکی برگزار می شود؟

برگزاری کنکور سراسری به صورت الکترونیکی طرحی می باشد که به وسیله ی سازمان سنجش که در حال حاضر اجرایی نشده است که جزئیات بیشتر این طرح در متن مقاله توضیح داده ایم.

الکترونیکی شدن کنکور سراسری از چه سالی اجرایی می شود؟

بر طبق اعلام رئیس سازمان سنجش، این طرح از سال ۱۴۰۳ اجرایی می گردد که در متن مقاله توضیحات بیشتری درباره ی آن داده ایم.

کنکور الکترونیکی مثل آزمون مجازی در منزل است؟

خیر؛ داوطلبان باید در حوزه های امتحانی حضور پیدا کنند که تفاوت این دو در متن گفته شد.

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.