ویژه کنکور

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

بر اساس اطلاعیه های سازمان سنجش آموزش کشور و همینطور رویه کنکور در سال‌های گذشته، شاهد فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری و یا تاثیر سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور، به صورت مثبت و قطعی هستیم. یعنی هم میتواند به نفع داوطلبان باشد و هم به ضررشان. پس اگر میخواهید تاثیر معدل در کنکورتان مثبت بوده و تراز کل شما را افزایش بدهد نیاز است برای امتحانات نهایی تلاش بیشتری کرده و نمرات خوبی کسب کنید .همینطور طی سال های اخیر تاثیر معدل در کنکور سراسری تا 40 درصد نیز افزایش پیدا کرده است. بر اساس اخبار دریافتی و تغییراتی که در کنکور سراسری اعمال خواهد شد. این میزان تا 60 درصد نیز افزایش پیدا می‌کند و تاثیر زیادی در تراز داوطلب دارد.

بنابراین وقتی معدل به صورت مثبت و قطعی در کنکور سراسری اعمال شود. نمرات متقاضی در امتحانات نهایی و رتبه ای که در کنکور سراسری به دست آورده، تراز او را تشکیل می دهند.

نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد، این است. داوطلبان نظام جدید که فقط امتحانات مقطع دوازدهم آن ها به صورت نهایی برگزار شده، توجه داشته باشند. معدل مقطع دهم و یازدهم آن ها تاثیری در تراز کنکور سراسری آن ها نخواهد داشت.

بر اساس بخشنامه‌های جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۲ برای تمامی رشته‌های اصلی به صورت یکسان و مثبت است. تاثیر معدل از نظر فارغ‌التحصیلی و رشته تحصیلی نیز دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر است. در ادامه به آن ها اشاره شده است.

تاثیر معدل در کنکور برای داوطلبان نظام جدید

دسته اول از متقاضیان کنکور سراسری، جزو داوطلبان نظام جدید و فارغ التحصیلان در نظام آموزشی جدید هستند که البته اکثریت شرکت کنندگان در این آزمون را نیز تشکیل می دهند.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری و همینطور فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 برای این دسته از افراد نیز مشابه به داوطلبان نظام آموزشی قدیم است و دارای 40 درصد تاثیر مثبت و قطعی می باشند. منظور از معدل همان معدل نمره‌های امتحانات پایه دوازدهم می‌باشد که به صورت نهایی کشوری برگزار شده است.

بنابراین داوطلبانی که دارای معدل پایین بوده و نگران محاسبه تاثیر معدل در نتیجه کنکور سراسری می‌باشند، به این نکته توجه داشته باشند. نمره منفی در نتیجه کنکور سراسری تاثیری ندارد اما می توانند با ترمیم معدل از تاثیر مثبت این آزمون برخوردار شوند. برای اطلاع از نحوه و تاثیر ترمیم معدل مقاله زیر را مطالعه نمایید.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1402

برای بسیاری از شرکت کنندگان تاثیر 40 درصدی مثبت و قطعی سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور سراسری کمی گنگ و مبهم به نظر می رسد. از نحوه و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1402 مطلع شوند.

به طوری که برای بسیاری از داوطلبان این سوال وجود دارد. آیا معدل کتبی بر روی نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد یا خیر؟ آیا نمره هر درس به صورت مجزا و جداگانه بر روی تراز همان درس تاثیر گذار است یا خیر.

برای درک این موضوع از یک مثال استفاده می کنیم. اگر یک داوطلب کنکور تجربی در درس زیست نمره 19.5 را کسب کرده و پس از شرکت کردن در کنکور در درس زیست موفق به کسب تراز 8000 شده باشد. نحوه تاثیر معدل او در کنکور ابتدا نمره‌ای که او در امتحانات نهایی نیز به دست آورده به تراز تبدیل می شود. فرض کنید تراز مرتبط با نمره 19.5، تراز 9000 است.

همانطور که مشاهده می کنید. تراز مرتبط با نمره نهایی داوطلب در درس زیست از تراز او در کنکور سراسری بیشتر شده است. بنابراین داوطلب مشمول تاثیر مثبت و قطعی معدل در کنکور سراسری می باشد. به همین دلیل تراز نمره نهایی او در 40 درصد و ترازی که در کنکور سراسری به دست آورده در 60 درصد ضرب می شود. پس از جمع این دو، عدد نهایی نشان دهنده تراز داوطلب است.

8400 = 4800 + 3600 = (60% × 8000) + (40% × 9000) = تراز نهایی

اگر شما در امتحانات نهایی درس زیست  نمره 17 را کسب کرده باشید و طبق ترازی که سازمان سنجش برای این نمره در درس زیست تعیین کرده است مثلا تراز 8500 را برای درس زیست کسب کنید. سپس در کنکور تراز درس زیست شما 8000 شود، فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 1402 این گونه خواهد شد:

(8500× 40%) + (8000× 60%) = 8200تراز نهایی

بنابراین بر اساس فرمول بالا، روشن است که نمره بالای داوطلب در یک درس در امتحانات نهایی، منجر به افزایش تراز کل او خواهد شد. فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور سراسری برای تمامی درس‌ها در تمامی رشته‌های تحصیلی به همین صورت می باشد.

معدل کدام پایه تحصیلی در کنکور تاثیر دارد؟

امسال معدل نهایی کتبی کسب شده در پایه دوازدهم که به صورت نهایی کشوری برگزار شده است، بر کنکور تاثیر خواهد گذاشت. تاثیر نمرات امتحانات پایه دوزادهم برای داوطلبان نظام جدید است. داوطلبان نظام قدیم نیز معدل نهایی امتحانات سوم دبیرستان در کنکورشان تاثیر می گذارد. جدول زیر شما را با نحوه تاثیرگذاری معدل در سال های آینده آشنا خواهد کرد.

شرایط داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی و تغییر رشته برای کسب تاثیر معدل چگونه است؟

افرادی که فاقد سوابق تحصیلی هستند برای به وجود آوردن سوابق تحصیلی می بایست در امتحانات پایه دوازدهم آن درسی که نیاز به نمره دارند شرکت کرده و سوابق تحصیلی دریافت نمایند.

و افرادی که تغییر رشته داده اند برای ایجاد سوابق تحصیلی میتواند با شرکت در امتحان نهایی دوازدهم ،درسهای مربوط به رشته ی جدیدی که انتخاب کرده اند راامتحان داده و نمره آن دروس را کسب کنند.

شرایط داوطلبان برای دریافت سوابق تحصیلی در نظام قدیم و در نظام جدید متفاوت است.

نکات مهم

  • معدل کل یا معدل دیپلم هیچ تاثیری در رتبه و تراز کنکور شما ندارد. آنچه که به عنوان معدل بر روی تراز کنکور تاثیرگذار است تنها معدل کسب شده در آمتحانات نهایی خواهد بود. پس منظور از محاسبه تاثیرمعدل در کنکور، معدل کتبی امتحانات نهایی است.
  • میزان تاثیر معدل در کنکور 1402 در رشته های نظری به میزان 40درصد بوده و برای رشته های زبان، هنر این مقدار 26 درصد و 40 درصد خواهد بود.
  • معدل امتحانات نهایی به صورت یک جا بر تراز کنکور تاثیر نمی گذارد. بلکه نمره هر درس بر روی تراز مشخص شده همان درس تاثیر خواهد گذاشت. بعد از اعمال تاثیرات معدل بر روی تراز هر درس، همه ترازهای آنها با هم جمع شده و تراز نهایی دواطلب به دست می آید.

 

میزان تاثیر معدل دروس عمومی و تخصصی در کنکور
سال عمومی (درصد) تخصصی (درصد) جمع (درصد)
1402 26 14 40
1403 28 22 50
1404 و بعد از آن 30 30 60

 

 

بازگشت بە لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *